Ajánld ismerősödnek!
Az ajánlást sikeresen elküldtük!
Az előző évben csak egy hajszállal csúsztunk le a dobogóról, így sokak számára volt meglepő, hogy a vezetőség kitűzött célnak a 8. helyet jelölte meg. Sajnos a célkitűzés reálisnak bizonyult.
Ebben a szezonban az ifiből több tehetséges fiatal, a csatár Ress József, Novath György és Nagy Tibor, a középpályás Olajos Sándor és Flórián Lajos, valamint a védő Horváth Gábor és Brettner Csaba is csatlakozott az első csapathoz.
A védő Czeczeli Károly még áprilisban távozott a Viditől, illetve katonai szolgálatra kellett bevonulnia Szabó Józsefnek, Csongrádi Ferencnek és Májer Lajosnak.
Jó kezdés után erős visszaesés
Szezonkezdet előtt részt vettünk az Intertotó kupában, ahol a francia Laval, a holland FC Utrecht és a belga La Louviere csapatával mérkőztünk.
Videoton – La Louviere 6-1, 0-1
Videoton – FC Utrecht 0-1, 3-3
Videoton – Laval 2-1, 2-1
Csepelen kivételesen nem vereséggel, hanem 1-1-es döntetlennel kezdtük az ősz. Majd a salgótarjáni 2-1-es, illetve a MÁV Előre elleni 3-0-ás győzelemmel, valamint a Tatabánya elleni 1-1-es döntetlennel a negyedik forduló után a 3. helyen álltunk. Ettől kezdve mélyrepülésbe kezdett a csapat, a hátralévő 13 fordulóban mindössze három esetben sikerült nyernünk, és hatszor kikaptunk.
Az ősszel került sor az első villanyfényes hazai mérkőzésre. 1978. november 18-án, a Budapest Honvéd elleni mérkőzésen avatták fel a világítást és az eredményjelző táblát. Az ünnepi esemény az eredmény szempontjából is jól sikerült, Novath góljával 1-0-ra nyertünk. Ez volt a fiatal csatár első NB I-es találata.
Bármennyire is hitetlenkedve fogadták sokan a 8. helyet, mint célkitűzést, az őszi szezon igazolta a vezetőséget. Hiába produkált a csapat helyenként kimondottan jó játékot, a teljesítmény csak a 10. helyre volt elegendő. Összességében 5 győzelmünk, 6 döntetlenünk, 6 vereségünk és 16 pontunk volt félévkor.
Teremtorna és Egyiptom a felkészülés menetrendjében
A felkészülési időszakban Győrbe utaztunk teremtornára. A kupán a vendéglátó Rába ETO mellett még a Ferencvárosi TC és a Tatabánya vett részt. Utóbbi két csapatot 2-1, illetve 3-2 arányban megvertük, míg a győriekkel 0-0-s döntetlent játszottunk, és az első helyen végeztünk. Kovács László lett a torna legjobb kapusa, Kovács József pedig a legjobb játékosa.
Januárban egyiptomi túrán vettünk részt, három Dózsás kölcsönjátékossal, Tóth Andrással, Töröcsik Andrással és Fazekas Lászlóval. A National Egyiptommal és az Alexandria válogatottal is 1-1-et játszottunk. A Videotont nagy szeretettel fogadták és igazi közönségsiker kísérte játékunkat – mesélt a túráról Galántai Imre, a klub akkori gazdasági vezetője.
A szezonkezdet előtt még egy felkészülési mérkőzést játszottunk itthon nemzetközi ellenféllel; a lengyel Stal Mielecet 2-1-re vertük meg.
Egy hajszállal jobb tavasz – visszatértek a katonák
A tavaszi rajtra leszereltek a katonák, Szabó József, Csongrádi Ferenc és Májer Lajos is, így nem alaptalanul reménykedhettek a szurkolók jobb szezonban.
Ennek ellenére az első mérkőzésünkről, a 0-0-ával végződő Csepel elleni találkozóról igencsak elégedetlenül távoztak, kifütyülték kedvenceiket. Ekkoriban az MLSZ több tavaszi mérkőzésre is ellenőröket küldött ki, akik megállapították, hogy néhány csapat játékosainak küzdőszelleme nem felel meg a kívánalmaknak, például a Videoton – Csepel ellen is emeltek kifogást. A klub vezetése éppen az elégtelen küzdőszellem miatt nem jutalmazta a mérkőzés után a labdarúgókat, sőt Kovács József, Tieber László és Nagy II. János büntetést is kapott.
A tavaszi szezonban valóban eredményesebbek voltunk, és volt néhány kimondottan jó mérkőzésünk is, mint például az FTC elleni 2-0-s, vagy az MTK elleni 3-1-es meccs. Sőt, itthon Szabó és Burcsa góljaival 2-0-ra a Rába ETO-t is legyőztük. Az utolsó fordulót sikeresen hoztuk 3-2-re Dunaújvárosban, és egy későbbi alapemberünk, Horváth Gábor is ekkor mutatkozott be az első osztályban. "Lantos Mihály vezetőedző előző nap szólt, hogy másnap játszom. Természetesen alig tudtam aludni az éjszaka. Kezdőként léptem pályára, és végig játszottam a meccset. Nyertünk 3-2-re és szerencsére nekem is jól ment a futball, ez nagy lökést adott a pályafutásomnak” - emlékezett vissza a védő.
A végelszámolásban csak egy helyet sikerült javítanunk az őszi tizedikhez képest. 34 ponttal, 12 győzelemmel, 10 döntetlennel és 12 vereséggel, visszaesve az előző évekhez képest, kilencedikként zártuk az 1978-79-es szezont.
Az összképhez az is hozzátartozik, hogy az első öt helyezett csapat nagyon elhúzott a mezőny többi részétől. Az előttünk álló három csapat pedig a hatodik, hetedik és nyolcadik helyen egyaránt 35 ponttal állt.
MNK Kupa – idén sem jutottunk tovább
Ahogy az elmúlt két szezonban, idén sem sikerült a legjobb nyolc csapat közé jutnunk a kupában. Először a SZEOL-t győztük le 3-0-ra, majd a Volánt 7-1-re, illetve 4-0-ra.
A csoportkörben a következő mérkőzéseket játszottuk:
- Óbuda TSZ SK – Videoton 1-0
- Videoton – Óbuda TSZ SK 8-0 (Tieber 3, Novath 2, Burcsa, Ress, Végh)
- Bakony Volán – Videoton 5-0 (Burcsa, Tieber, Májer, Szabó, Fejes)
- Videoton – Bakony Volán 7-1 (Burcsa 3, Tieber, Végh, Szabó, Karsai)
- Kaposvári Rákóczi – Videoton 3-0
- Videoton – Kaposvári Rákóczi 2-0 (Garamvölgyi, Szabó)
(fotó: ismeretlen szerző)