Ajánld ismerősödnek!
Az ajánlást sikeresen elküldtük!
A Vidi orvosi csapatának vezetőjével készítettünk interjút a spanyolországi edzőtábor végén.
Az előző naptári évben a MOL Vidi FC játszotta az NB I-es csapatok közül a legtöbb tétmérkőzést, ezenkívül a válogatottakban is szerepeltek labdarúgóink, a sérülések azonban a nagy terhelés ellenére is elkerülték együttesünket. Vezetőedzőnk több interjúban is megjegyezte, hogy mekkora szerepe van az orvosi stábnak abban, hogy sérülések miatt nem kellett hosszabb ideig alapembereket nélkülöznünk. Erről, valamint a spanyolországi edzőtábor orvos-szakmai sajátosságairól is beszélgettünk dr. Kovács Tibor csapatorvossal.
- Az elmúlt évben Marko Nikolics vezetőedző többször is kiemelte, hogy milyen fontos szerepe volt az orvosi stábnak abban, hogy a rengeteg tétmérkőzés ellenére a sérülések elkerülték csapatunkat. Ön miben látja ennek a sikernek a titkát?
A sportegészségügy terén elért sikereink titka nem más, mint a bizalom. Megvan a bizalom a vezetőedző és az orvosi csapat, valamint a játékosok és az orvosi csapat között. Hosszú évek tapasztalatai mondatják velem azt, hogy ahhoz óriási bizalom kell, hogy a vezetőedző elfogadja a „medical team” javaslatait, döntéseit. A játékosok pedig nem csak láthatják, de meg is tapasztalják azt, hogy milyen hatalmas fejlődésen ment keresztül a mi kis orvosi csapatunk. Mostantól évről évre lehetőségünk van egyéni felmérések elvégzésére, melyet otthon, a stadionban szoktunk megcsinálni a nyári- valamint a téli felkészülési időszak legelején. Ezek a felmérések határozzák meg az egyénre szabott prevenciót is. Ebben központi szerep jut Barta Gábor fizioterapeuta-gyógytornásznak, aki egyfajta kapocs az erőnléti szekció és az orvosi szekció között. Az elmúlt években közösen egy nagyon jól működő protokoll-rendszert alakítottunk ki és ezt a játékosok is száz százalékig betartják. Ez is nagyon fontos alappillére az egészségügyi sikereinknek. Ahhoz ugyanis, hogy mi eredményesen tudjunk dolgozni, szükség van arra is, hogy a játékosok mindenben partnerek legyenek. Ez pedig csak akkor működhet igazán jól, ha ők megbíznak bennünk. Szerencsére mindenki tisztában van azzal, hogy az egészségügyi protokoll-rendszer betartása az egyéni- és csapatérdek is egyben. Az öltözőben többségben vannak azok a rutinos labdarúgók, akik sportpályafutásuk során nagyon sok mindent átéltek már, ennek köszönhetően jól tudják dimenzionálni, hogy a mi egészségügyi rendszerünk egy jól működő rendszer.
- Mi az, amit az orvosi stábtagok nagyszerű hozzáállásán és a bizalmi faktoron kívül még kiemelne, aminek köszönhetően minimalizálni sikerült a sérülések számát?
Mindenképp ki kell emelnem azt, hogy a klub menedzsmentje mindenben maximálisan támogat bennünket, ennek köszönhetően az orvosi eszközállományunk és az infrastruktúránk is folyamatosan fejlődik. A spanyolországi edzőtáborba - többek között - orvosi- és fizikoterápiás eszközöket is magunkkal tudtunk hozni, gondolok itt elsősorban például a diagnosztikus ultrahang-készülékre, a nyirokmasszázs-készülékre vagy a diatermiás készülékünkre. Az is nagyon fontos, hogy az egészségügyi stábon belül mindenki pontosan tudja, hogy mi a feladata. Éppen ezért tudunk olyan hatékonyan, gördülékenyen dolgozni. Szintén fontos, hogy nálunk a prevenció és a rehabilitáció egy szinten mozog. Ahogy korábban már említettem, minden felkészülési időszak elején egyéni felméréseket végzünk el, és az ezekből nyert adatok alapján tudjuk az egyéni prevenciós programokat, illetve ha sérülés következik be, akkor az egyéni rehabilitációs programokat összeállítani. A szakmai stáb mindent megtesz azért, hogy minimalizálja annak a lehetőségét, hogy valaki megsérüljön. Nyilván vannak olyan sérülések, amelyeket nem lehet kivédeni, de nekünk az a feladatunk, hogy az elkerülhető sérüléseket el is kerüljük. Az, hogy a magyar NB I-es csapatok közül messze mi játszottuk a legtöbb tétmérkőzést 2018-ban és ennek ellenére szinte alig volt sérültünk, azt bizonyítja, hogy mindenki jól végzi a dolgát, kezdve az edzőktől a játékosokon át az orvosi stáb minden tagjáig.
- Az egészségügyben dolgozó szakemberek gyakran járnak konferenciákra, továbbképzésekre. Nálunk mennyire kerül előtérbe az, hogy az orvosi stábtagok eljussanak szakmai továbbképzésekre, egyáltalán van idő erre a sűrű bajnoki- és nemzetközi menetrendet figyelembe véve?
Kulcsfontosságúnak tartom, hogy évről évre részt veszünk nagyon komoly külföldi szimpóziumokon és törekszünk arra, ha mindenki nem is tud ezeken részt venni, de az ott elhangzott legfontosabb dolgokról a csapatunk minden tagja tudomást szerezzen. A szakmai anyagokat mindig közösen beszéljük át, egyszóval az életünk része lett az, hogy folyamatosan tovább képezzük magunkat. A képzésünk bázisát a különböző szintű MLSZ-licencek adják, legyen szó akár csapatorvosi szintről, akár fizioterapeutás szintről. Egyszóval, aki az egészségügyi stábunkban dolgozik, az megszerzi az MLSZ által akkreditált licencet, ez pedig megadja azt a biztonságot, hogy magas szakmai szinten tud dolgozni, hiszen egy kifejezetten jó licenc-rendszerről beszélünk. Emellett pedig, ahogy azt már mondtam, roppant fontos a saját protokoll-rendszerünk is, amely szerint a mindennapi munkát végezzük.
Fiatal támadónkra továbbra is számít a Vidi szakmai stábja, adott esetben azonban kooperációs partnerünknél is pályára léphet.
Dr. Kovács Tibor csapatorvos tájékoztatta honlapunkat sérült játékosaink állapotáról.
Középpályásunk a lefújást követően értékelte a Bp. Honvéd elleni találkozónkat.
A két vezetőedző értékelte a MOL Fehérvár FC - Budapest Honvéd bajnokit.
Több helyzetet is kialakítottunk, de betalálni nem sikerült, így egy pontot szereztünk.
Jegyet online, a VidiShopban, a Fehérvári Jegyirodában és a Petőfi Kultúrtanszéken is lehet váltani. A meccs kiemelt kockázatú lesz, ezért a jegyvásárlás alkalmával a személyes adatokat meg kell adni!