hu en
2011. Június 13. 10:48
Az APOEL magyaroknak köszönheti, hogy profi lett

Sorozatunkban a Vidi lehetséges kupaellenfeleit mutatjuk be. Ötödikként, a ciprusi APOEL-t.

APOEL, azaz Athlitikósz Podoszferikósz Ómilosz Elínon Lefkoszíasz, „magyarán” Nicosiai Görögök Atlétikai Labdarúgó-klubja.

Ciprus legnépszerűbb és legsikeresebb egylete, eddig 20 alkalommal nyerte meg a ciprusi labdarúgó-bajnokságot, 19 alkalommal hódította el a ciprusi labdarúgókupát és 10 alkalommal diadalmaskodott a ciprusi labdarúgó-szuperkupában – ám a mi számunkra elsősorban arról ismert, hogy a kilencvenes évek közepén három magyar ász, Kiprich József, Kovács Kálmán és Kozma István is a klub futballistája volt. „Természetesesen” a magyar trióval is nyert bajnokságot az APOEL.

Európa jó néhány futballklubjának történetéhez hasonlóan, az APOEL históriája sem független a XX. század történelmétől. Az akkor még brit koronagyarmat Ciprus 40 ifjú görög polgára alapította az egyletet 1926. november 8-án – azért, hogy megmutassák, ők görögök is léteznek. Az egyesület szinéül a kék-sárgát választották – ebből a kék Görögországot, a sárga Ciprust szimbolizálja. Az eredeti név még csak POEL volt, az A, vagyis az atlétika szó, azután került a klub nevébe, hogy a csapat egyiptomi túrája után a vezetőség úgy döntött, a görög klub, az antik eszmények szellemében azt is mutassa meg, tagjai a futásban, ugrásban is kiválóak.

Az APOEL 1936-ban nyerte első bajnoki címét, majd egy nagyon sikeres éra következett: 1937-40-ig, megszakítás nélkül, négyszer akasztották a sárga-kékek nyakába az aranyat. A háború után is volt egy hasonlóan jó periódus (1947-49), utána viszont 50 szűkebb esztendő következett. Arról azért nincs szó, hogy az APOEL egyáltalán ne nyert volna semmit, de arra, hogy a ciprusi futball vitathatatlanul elsőszámú ékkövévé váljon, teljesen elhomályosítsa az örök rivális Omoniát, egészen a kilencvenes évek közepéig várni kellett.

Nem hagyhatjuk ki a klubtörténet felidézése során azt sem, hogy a hatvanas évek közepén remek magyar szakemberek is dirigálták a futballistákat – a Cipruson letelepedett Zsengellér Gyula, az első világbajnoki ezüstérmes magyar válogatott csatára, valamint Szendrődi József -, illetve a kilencvenes évek közepén a „három K” vezette sikerre a csapatot.

A Kiprich, Kovács, Kozma trojka 1995-ben szerződött az APOEL-hez – érkeztük nem túlzás, mérföldkő a ciprusi klub történetében. Csapatuk veretlenül nyerte meg a bajnokságot, kupagyőztes is lett, a sikerek pedig arra sarkallták a menedzsmentet, hogy a klub a teljes professzionalizmus útjára lépjen. 1996-ban alakult meg az APOEL Futball Részvénytársaság, amely a hátterét, a bázisát jelenti a klub sikeres működésének. Az eredmény? A kétezres években ötször lett bajnok az APOEL, és története eddigi legnagyobb nemzetközi sikereként, 2009-ben bejutott a Bajnokok Ligájába. Az Atlético Madrid, az FC Porto, és a Chelsea társaságában játszott csoportmeccseket az APOEL három döntetlennel büszkélkedhet.

Kétszer remizett az Atlético Madriddal, és az utolsó, a hatodik meccsén 2-2-t játszott a Chelsea-vel a Stamford Bridge-en. Tény, az angolok számára nem volt különösebb tétje a meccsnek, ennek ellenére a döntetlen siker, és a ciprusiak úgy tartják nyilván, mint eddigi legnagyobb futballsikerüket.
 

Fehérvár FC - Minden jog fenntartva
A webhely cookie-k segítségével nyújtja a szolgáltatásokat, szabja személyre a hirdetéseket és elemzi a forgalmat. Emellett a felhasználási adatokhoz a Google is hozzáférhet. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát. További részletek