hu en
2012. February 27. 19:40  -  Vidi.hu
Kihúzzuk a fejünk fölé

Visszaugrunk egy kicsit az időben, hogy a kedves olvasó tisztább képet kaphasson az első látványunk megalkotásának körülményeiről.

Korábbi írásaim egyikében érintőlegesen már megemlítettem a debütáló koreográfiánkat, amely az első címlapot vívta ki csoportunk számára. 

Az RBD alapításakor célként az lebegett a csoportot alkotók szeme előtt, hogy a „tábor” a lehető leghangosabban szurkoljon a Vidinek. Kezdetben kósza vágyálomként fogalmazódott meg a stadionbéli látványok megalkotása, ám néhány fiatal addig lapozgatta a Supertifo (a világ egyik legismertebb olasz szurkolói magazinja) különböző számait, hogy megérlelődött a gondolat a lelátói élet megreformálására. Hisz adott volt egy többé kevésbé szervezett szurkolói csoport, adott volt egy 10 éve még az UEFA-kupa döntőjét vívó klub, amely méltó lelátói támogatást igényelt.

A ’90-es évek közepén ritka alkalomnak számított, hogy egy külföldi meccs képernyőre kerüljön, sokak pedig csak a házilag barkácsolt dekódereken keresztül láthattak valamit abból, hogy a mediterrán szurkolói világban milyen események történnek. Egy-egy olasz szurkolói VHS kazetta valóságos kincset ért, és mint a népmese szájról szájra járt. Bár ebben az esetben inkább kézről kézre, és a nagybetűs ULTRA’ irányvonalába beleszerelmesedő fiatalok rongyosra nézték ezeket a kazettákat.
A táborban először csak figyelmet, majd később tiszteletet követelő új irányvonal hamar megvetette a lábát, és egyre többen voltak vevők erre az életérzésre.
Miután egyre több latinosabb dallam csendült fel a piros – kék ördögi kórusból elérkezett az idő az első látvány megalkotására.



1996. szeptember 29. Egy újabb mérkőzés a Sóstói stadionban. Történetesen egy Videoton - Ferencváros mérkőzés. A fiatalabb olvasóknak talán hihetetlen, de 15 000 néző várta a két csapat összecsapását. A vendégszurkolók, mintegy 3000-en buzdították a sajátjaikat, de ez a nap nem az ő szurkolásuk miatt emlékezetes a számunkra. Akkori törzshelyünkön, az F-szektorban a csapatok kivonulásakor egy 4 függőleges csíkból álló Videoton címert húztunk a fejünk fölé, és tartottuk ki percekig. A tábor tagjainak egy része, még nem tudta, hogy precízen, összezártan kellene ezeket az elemeket tartani, így néhányan kikandikáltak alóla, megbontván az összképet.

Mindenesetre a többnapos készülődés, a sok-sok liter festék és a fiatal Ördögök lelkesedésének köszönhetően megszületett az első koreográfiánk. Persze szurkoltunk is becsülettel, igyekeztünk minél hangosabban és változatosabban buzdítani a csapatot. De mivel kezdők voltunk a szurkolói élet eme rejtelmeit tekintve, csak azt éreztük, hogy ez a látvány annyira jól sikerült, hogy meg kell ismételni.
Így történhetett meg, hogy ezt a címert később kifeszítettük az Újpest elleni hazai mérkőzésen, majd később a siófoki vendégszektort is beterítettük ezen látványunkkal. Akkoriban hazánkban ez nem volt annyira furcsa, hisz a csoportok többször is felhasználták egy - egy élőkép elemeit. Manapság már egy magára valamit is adó csoportnál mindez elképzelhetetlen.
Az évek során természetesen sokat fejlődött ezen a téren is a társaságunk, és egyre rutinosabban láthattunk hozzá egy látvány megtervezéséhez. Mivel hazánkban egy időben boldog-boldogtalan igyekezett valamilyen látványt csinálni, mi inkább áttértünk a minőségi élőkép megalkotására, amely komoly mondanivalót közvetít a csapat, vagy adott esetben az ellenfelünk számára. Az évtized végére szerencsére már rutinosan működött mind az elkészítés, mind a kivitelezés is. Mire a Videoton vs Gázszer szituáció az NB I–es létét fenyegette csapatunknak, addigra már a lelátón komoly élőképpel tudtuk kifejezni a véleményünket.

Az elmúlt években pedig kifejezett elvárás magunktól, a lehetőleg egyedi, meg nem ismételhető élőkép létrehozása, amely emlékezetes marad a játékosok, a vezetők és a szurkolók számára.

(szöveg és képek: Őri Márk)

Fehérvár FC - all rights reserved
This site uses cookies to deliver its services to offer you personalized advertisements and to analyze traffic. The usage data may be available to Google. By using this website you consent to the use of cookies. More information