hu en
2012. Február 03. 18:00  -  Kopa Rajmund
Kulisszatitkok a nemzetközi átigazolásokról

Már tart az átigazolási szezon, ezért megkértük a Vidi TMS-menedzserét, David Rechnitzert, hogy mutassa be nekünk a FIFA világszerte használt rendszerét!

Hogyan működik a nemzetközi átigazolási rendszer? Miért tart tovább az egyik átigazolás, mint a másik? Mi az a TMS és az ITC?

A FIFA Transfer Matching System, azaz az Összehasonlító Átigazolási Rendszer egy internetes szoftver, ami a játékosok átigazolását gyorsabbá, egyszerűbbé és átláthatóbbá teszi a klubok számára. 2008 februárjában mutatták be a tesztverziót, de ma már mind a 208 FIFA tagországban ezt használják kötelezően a nemzetközi átigazolások során, így több mint 4600 klubot érint világszerte.

A TMS rendszernek csak nemzetközi átigazolások esetén jut szerep, csak akkor, amikor a játékos egy másik országba szerződik, tehát országon belüli klubváltások esetén nem.

A TMS rendszer működése egyszerű, a használata gyorsabbá és korszerűbbé teszi az átigazolások folyamatát, egyben kevesebb papírmunkát is jelent. Mindkét félnek egyformán kell felvinnie a játékossal kapcsolatos összes adatot: a személyes infókat, a szerződésben meghatározott dátumokat, összegeket, tehát mindent. Ha nem ugyanazokat az adatokat rögzítik mindkét oldalon, akkor a rendszer blokkolja az ITC, az International Transfer Certificate, azaz a Nemzetközi Átigazolási Bizonyítvány kiadását addig, amíg a klubok a hibát ki nem javítják. (Ezért összehasonlító a rendszer, mert sorról sorra vizsgálja, összehasonlítja a bevitt adatokat.)

Az átigazolásokhoz rendszerint három különböző dokumentumra van szükség. Az első a játékos útlevelének másolata, amin szerepel a fotója és a személyes adatai, a neve, születési dátuma. A második a játékos és az új klub közötti szerződés, amit minden oldalán aláírásokkal kell ellátni. Ha szabadon igazolható játékosról van szó, akkor kell egy nyilatkozat az előző klubtól, ami tanúsítja, hogy már nem állnak szerződésben. Ha aktív a játékos, tehát szerződéssel rendelkezik, akkor a harmadik dokumentum az eladó és vásárló klub közötti megállapodás lesz.

Jobbra Paulo Vinicius ITC-jét láthatják, természetesen csak egy publikus részletét


Az, hogy a játékos már aláírt a Videoton FC-hez, még nem jelenti azt, hogy azonnal pályára is léphet. Erre csak akkor kerülhet sor, ha az eladó klub országának labdarúgó szövetsége kiállítja az ITC-t. Csak ennek az igazolványnak a birtokában léphet pályára a játékos az új klubjában. Ezért tarthat egy-egy átigazolás hosszabb ideig, nehéz helyzetbe hozva ezzel a menedzsert és a klubot, akik már számítanának a játékosra tétmeccseken is. 

A 2011-es nyári átigazolási időszak során számos játékos érkezett a Videoton FC-hez, például Brazíliából, Spanyolországból, Szerbiából, Olaszországból és Uruguayból. A legtöbb szövetség együttműködő volt, és biztosított bennünket arról, hogy olyan gyorsan kiállítják az engedélyt, ahogy csak lehet, de voltak olyan országok is, akik lazábban intézték az ügyeinket, és naponta kellett telefonálnunk és leveleket írnunk, hogy végre megérkezzenek a papírok. A "legbalhésabb" ügyünk Filipe Oliveira esetében volt, az átigazolás közel három hetet vett igénybe. Ilyenkor persze bosszankodik mindenki: a vezetőség és a szurkolók egyaránt.

     
 

Néhány érdekes adat a nyári, júniustól augusztusig tartó nemzetközi „átigazolási ablakról”

5192 – ennyi átigazolás történt a világban ebben az időszakban, július volt a legzsúfoltabb, ekkor 2393 játékos váltott klubot, míg augusztusban "csak" 2205. Júniusban még csak lesben álltak a menedzserek, hisz ebben a hónapban csak 594 transzfert regisztráltak. Összértékben ez 1,617 milliárd eurót jelentett, átlagban 311.000 eurót, azaz az akkori 275-ös euróval számolva kb. 86 millió forintot átigazolásonként.

2043 klub volt érintett az említett 5192 játékos mozgásában.

53.5 millió euró – ez volt a legnagyobb összeg, amit egy átigazolásnál kifizettek 2011 júliusa és augusztusa között. A legkisebb összeg 35 euró volt. Vajon kik lehettek ezek a játékosok?

 
     

Természetesen minden klubnál van egy TMS-menedzser, a Videoton FC-nél David Rechnitzer felel a nemzetközi átigazolás papír-, vagyis inkább internetes munkáiért. Eddig 2011 nyara volt az egyik legnehezebb átigazolási időszak a Vidi életében, sok játékos érkezett külföldről, illetve ment el más országba. A jelenlegi, téli átigazolási ablak január 22-én kezdődött, és február 20-án zár.

Mi történik egy-egy átigazoláskor? Hogyan veszünk külföldről játékost?

- Normál menetrend szerint először küldünk egy ajánlatot a játékos aktuális klubjának, vagy ha nincs szerződése, akkor az ügynökének. Az ajánlatban ilyenkor általában a fizetés és a szerződés hossza szerepel. Ha az ajánlat mindkét fél számára elfogadható, akkor a játékos eljön Magyarországra, hogy találkozzon a Vidi vezetésével, és megbeszéljék a szerződés további részleteit. A szerződést ekkorra a klub jogászai már előkészítik angol és magyar nyelven, és az aláírást követően lehet csak feltölteni a TMS rendszerbe, a többi szükséges, fent említett dokumentummal együtt. A Videoton FC minden alkalommal igyekszik feltölteni a szükséges papírokat a szerződés aláírásának napján, még akkor is, ha arra késő éjjel vagy hétvégén kerül sor.

Meddig tart, amíg egy-egy dokumentum megérkezik?

- Ahogy a nyári időszak megmutatta, az egész folyamatban számunkra a leginkább "frusztráló" rész az, hogy várnunk kell, amíg az érintett klub és szövetség elvégzi a műveleteket. Utóbbin nagyon sok múlik, ők kellenek az ITC kiállításához. A szövetségeknek azonban nyitvatartási idejük van, és a legtöbb nem is dolgozik munkaidő után vagy a hétvégén. Ugyanakkor semmilyen ráhatásunk sincs a folyamatokra, annyi van csak előírva, hogy 30 napjuk van elkészíteni. Szerencsére az MLSZ-nél nincs ilyen gond, mert Varga Krisztina nagyon lelkiismeretesen végzi a munkáját, éjjel-nappal elérhető az átigazolási időszakban, és gyorsan dolgozik. Sokat köszönhetünk neki. De ez minden országban más. Tóth Balázs esetében csak 24 órát kellett várnunk, de egyik portugál játékosunk esetében három hétet. Ezek tehát azok a tényezők, amelyek leginkább befolyásolják egy-egy transzfer gyorsaságát, ezáltal azt, hogy egy új játékosunk mikor léphet pályára leghamarabb. Ezért minden egyes átigazolás gyors együttműködést és ügyintézést kíván a Videoton FC munkatársaitól is, például Farkas Adrienn titkárságvezetőtől és természetesen a jogászainktól is. Az ITC megérkezése azonban nem jelenti azt, hogy a játékos azonnal pályára is léphet, egy sor más dokumentumot is be kell szerezni, mint például a munkavállalási és tartózkodási engedélyt a Bevándorlási Hivataltól, a megfelelő orvosi papírokat, és ha ezek rendben vannak, akkor kérhetjük meg a játékengedélyt az MLSZ-től. Szerencsére a magyar hivatalok mindig nagyon segítőkészek, és a lehető leggyorsabban intézik az ügyeinket – zárta gondolatait David Rechnitzer.

Fehérvár FC - Minden jog fenntartva
A webhely cookie-k segítségével nyújtja a szolgáltatásokat, szabja személyre a hirdetéseket és elemzi a forgalmat. Emellett a felhasználási adatokhoz a Google is hozzáférhet. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát. További részletek