hu en
2011. June 10. 08:19
A "Zöld Majmok" csapata

Sorozatunkban a Vidi lehetséges kupaellenfeleit mutatjuk be. Másodikként, az izraeli Maccabi Haifát.

Izrael bajnokcsapata, a Maccabi Haifa (nem helytelen a magyarosabb, Makkabi átírás sem) egy éves pauza után ült vissza hazája futballtrónjára. A zöld-fehérek a 2009-2010-es bajnokságot ugyan – a Vidihez hasonlóan – az utolsó fordulóban elbukták, de így is övék a kétezres évek kiemelkedően legeredményesebb izraeli csapata: az új évezred eddig befejezett tizenegy bajnoksága közül hétszer a Maccabi Haifa szerezte meg a bajnoki címet!

A klubot tulajdonképpen az alijának, az Izrael földjére (majd Izrael államba) történő zsidó bevándorlásnak köszönheti a világ futballja. 1913-ban, azaz majd’ száz éve, osztrák bevándorlók alapították. A Nyugat-Haifában székelő csapatot sem nehéz elhelyeznünk az izraeli sport palettáján, miután azt - elsősorban a labdarúgást –, a Közép-Kelet Európában sem furcsa trend szerint, évtizedeken át inkább jellemezte a politika, mint a sport. A Hapoel- (Munkás-) klubok hálózata a szakszervezeteké és a baloldali szurkolóké volt, a Maccabi-csapatok sora a módosabb polgári rétegeké, a Betar-klubok gárdája pedig a jobboldalé. Az a felosztás sem hamis, hogy a Hapoel klubok inkább a világi, a Maccabi egyletek pedig a vallásos világszemlélethez köthetők.

A Maccabi Haifa alapításának éveiben, majd az azt követő évtizedekben a közép-európai, zsidó identitásukat vállaló és ápoló klubok a nemzetközi futball szűk elitjébe tartoztak, a Maccabi Brno – számos magyar klasszissal soraiban – olyan játékerőt képviselt, mint ma mondjuk a Chelsea.

A Maccabi Haifa 1946-ban jutott fel a palesztin élvonalba, de az első sikerre még további két évtizedet kellett várni: a klub 1962-ban megnyerte az Izraeli Kupát. A magyar futball szellemi gazdagságára, erejére jellemző, hogy a Maccabi első sikerének is részese volt egy magyar szakember: az edző Kis Andor. A haifai klub hosszú Csipkerózsika-álom után, a klub a nyolcvanas évek közepétől vált igazán sikeressé. Talán nem véletlen, hogy bár korábban is dirigálták jó szakemberek a csapatot – például a szlovákiai magyar Farkas Dávid, majd a már említett Kis Andor a hatvanas évek elején – az igazi áttörést a nemzetközi „futballtőzsdén” is jegyzett szakemberek, Slomo Sarf, Dusan Uhrin, majd Avram Grant munkája hozta.

A kétezres évek bajnokságaiban hét bajnoki címet és két ezüstérmet szereztek – ennél jobban alighanem semmi sem mutatja dominanciájukat. Mégis, a klub „aranycsapata”, legjobb generációja a kilencvenes évek közepének alakulata – olyan futballistákkal, mint Ejal Berkovic, Haim Revivo, Reuven Atar, Alon Mizrahi, vagy az ex-szovjet Szergej Kandaurov. Talán az ő generációjuk volt az első, amelyet „beszippantott” a nemzetközi futball világa (Kandaurov a Benficához, Berkovic az angol Premiershipbe, Mizrahi az OGC Nice-be, Revivo Spanyol-, majd Törökországba szerződött), és azóta is tendencia, hogy a legjobb izraeliek számára ugródeszka a nem mellékesen a Bajnokok Ligája csoportkörébe is bejutott csapat, az erősítések pedig külföldről érkeznek.

A „szabályt” erősítő kivétel a „Pók”, a csapat 51-szeres válogatott kapusa, a 35 éves Nir Davidovics, Lior Rafaelov a legutóbbi bajnokság legjobb játékosa, vagy a kapitány, Janiv Katan – de ő például játszott a West Hamben, de hazatért. A légiósok között találjuk a legismertebb neveket: elsőként a dél-afrikai Tsepo Masilela említendő, de a grúz Vladimir Davisvili is válogatott hazájában. Tulajdonképpen közéjük tartozik a liga profijai által az „Év játékosává” választott brazil Gustavo Boccoli is, bár ő izraeli játékengedéllyel is rendelkezik.

Még egy „adalék” a végére. Bizonyos források szerint a csapat szurkolói csoportjának „beceneve”: Green Monkeys. Ugye, ezt nem kell lefordítani?

Fehérvár FC - all rights reserved
This site uses cookies to deliver its services to offer you personalized advertisements and to analyze traffic. The usage data may be available to Google. By using this website you consent to the use of cookies. More information