Recommend article!
Your recommendation has successfully be sent!
„A magyar Beckenbauer”.
Csak így egyszerűen. Nem is becenév, inkább afféle epitheton ordnance, amelyet hallva mindenki tudja, hogy nem lehet más, mint Kovács József, a Videoton SC történetének egyik legjobb játékosa, a hetvenes évek legjobb magyar középhátvédje-középfedezete. Az ünnepelt, aki április 8-án, 60. születésnapján köszöntöttünk.
A futballban boldog emlékezetű hetvenes években nem volt egyszerű ilyen becenevet kiérdemelni. Kellett hozzá a hallatlan magabiztosság, a legnehezebb helyzetekben is megfellebbezhetetlen hidegvér, elegancia.
A mai, rohanó futball hívei, hajlamosak a beckenbaueri, Kovács József-i középhátvéd-játékot azzal lekicsinyleni, próbálnák-e manapság megtenni, hogy inkább elengedik a csatárt, mintsem felrúgják… Hatalmas butaság ez! Kovács József is „odalépett”, ha kellett – csak neki ritkán volt erre szüksége: sok mindent meg tudott oldani parádés helyezkedésével, ütemérzékével, azzal a technikai képzettséggel, amely a teremfutballban például talán az ország legjobbjává emelte.
Balatonlelléről került Székesfehérvárra – rokonok védőszárnya alá. Bognár Ferenc, az élvonalba jutott Vidi szellemi vezére a nagybátyja, így volt, aki egyengesse az „Öcskös” útját. A tizenöt évesen Fehérvárra került srác nagyszerű társakkal, Szabó II-vel, Kű Lajossal játszott már az ifiben is. Gyorsan átugrálta a lépcsőfokokat, bekerült a fakóba, majd hamar az NB I-es Vidibe is: első élvonalbeli szezonunkban, 1968-ban, már tavasszal játszott a nagyok között, Csukovics helyett, csereként lépett pályára. Még tinédzser volt…
A következő tizenkét évben kihagyhatatlan lett a csapatból, teljesítménye, klubhűsége okán korszakos egyéniség, legenda vált belőle. Több mint háromszáz (315) NB I-es meccsen játszott a Vidiben. (A 78 dózsás mérkőzésével együtt, majdnem elérte a 400-at – 395). Érdekes, hogy középhátvéd létére az első húszban van a klub NB I-es góllövőlistáján is: 17 góljának döntő többségét 20-30 méterről, átlövésből szerezte.
Bár a hetvenes években, rengeteg vidéki játékos kapcsán mondták, „és akkor hányszor lett volna válogatott, ha pesti csapatban játszik”, Kovács Józsefnek nincs oka a panaszra, pláne a szégyenkezésre: 18-szoros válogatottnak mondhatja magát.
Csábították persze őt is „nagycsapatok”, de úgy érezte, kapott annyit a Viditől, hogy itt maradjon. Aztán a hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján úgy hozta az élet, hogy családi okból Budapestre, a Dózsához szerződött. Azt nyilatkozta akkor: „Sajnálom, hogy válaszút elé kerültem. Életem legszebb éveit töltöttem Fehérváron, ezt soha nem fogom elfelejteni. Szívesen fejeztem volna be a Videotonban a pályafutásomat itt, ahol futballista lett belőlem. A klubhűséget sokra becsülöm, a családi kötelék azonban még ennél is erősebb”.
Érdemes idézni egy másik nyilatkozatát is, amelyből sokat megtudunk az akkori idők futballjáról: „Az edzőm, Turai András (az 1969-es, NB I/B-s szezonban dirigálta a Vidit – a szerk.) nem tagadta, hogy nem tart komoly játékosnak, szerinte egy hátvéd ne akarja színezni a játékot, szerezze meg a labdát és vágja előre, oszt’ annyi. A következő évben Kovács Imre lett az edzőnk, a legjobb tréner, akivel Fehérváron dolgoztam. Mindig betartotta a három lépés távolságot a játékosoktól, de mindenféle előítélet nélkül viseltetett mindenkivel: csak a játéktudás számított, semmi más. Nagyvonalú és kimért volt egyszerre, nem mellékesen a szakma mestere. Akárcsak az őt követő Kovács Ferenc, akivel az addigi legjobb eredményeinket értük el. Ezek a régi, jó értelemben vett igazi mesterek adták a legtöbbet nekem, kár, hogy az akkor bevezetett és méltán utált követelményrendszer, amely az egész NB I-es mezőnyt egyetlen masszaként kezelte, egyetlen sémába kényszerítette, pont az ilyen magasan képzett edzők kezét kötötte meg. Persze, utólag mit bántuk volna az egészet, ha mondjuk egy bajnoki cím a jutalma, de az 1975-76-os bajnokság legjobb csapata nem nyerhette meg a bajnoki címet, mert az Üllői úton Müncz játékvezető másképp döntött… Azon a meccsen, 1-0-s vezetésünknél lőttem egy szabályos gólt, amit nem adott meg, majd nevetséges indokkal kiállította Májert, régi történet, mindenki ismeri. A Fradi lett a bajnok, mi zokogtunk az öltözőben és az MLSZ elnökét, Kutas Istvánt, akit a követelményrendszer bevezetése miatt amúgy is nagyon szerettünk, kevéssé cizellált stílusban küldtük el valahová, amikor bejött az öltözőbe, hogy „megvigasztaljon” minket. Akkoriban szinte csak Pest számított a fociban, nem nagyon lehetett bázisnak tekinteni a vidéki bázisokat. Pont ezért lett volna óriási dolog megnyerni azt a bajnokságot. Mindenben le voltunk maradva: a vezetőink ártatlan amatőrök voltak a pesti nagykutyákhoz képest, mi játékosok szintén: rég válogatott voltam már, amikor még mindig Bognár Feriéknél laktam albérletben, és amikor végre oda mertem állni a kérésemmel a vezetők elé, hogy segítsenek lakáshoz jutni – 26 éves elmúltam, évek óta a Videotonban játszottam – simán elhajtottak…”
Kovács József sem kivétel – sajnos – ő is azon Vidi sztárok közé tartozik, akivel múltjuk, érdemeik ellenére, méltánytalanul elbántak az akkori vezetők. 1980 nyarán a Wiener SC remek ajánlattal jelentkezett a „magyar Beckenbauerért” – a „főnökök” nem engedték el. Ő pedig kijelentette, soha többé nem játszik a Vidiben. Később azután, hiába jöttek új vezetők – köztük Szalmási Tamás, a korábbi játékostárs – Kovács József úriember, nem másítja meg a szavát.
Az Újpest hívó szavára mondott igent, pont tíz évvel azután, hogy először hívta az akkor Közép-Európa egyik legjobbjának számító Dózsa. A sors fintora, hogy lehúzott ugyan egy fél évtizedet lilában, nyert két MNK-t (az egyiket éppen a Vidi ellen), de pesti pályafutása nem lett olyan sikeres, mint amilyet megérdemelt volna.
A közvélemény, a szurkolók számára ő örökre a Videoton Kovács Józsefe marad. A klub korszakos legendája, a „magyar Beckenbauer”.

New era with an old name as the club just fail to win the league title.




