Ajánld ismerősödnek!
Az ajánlást sikeresen elküldtük!
Klubunk mindkét Székesfehérváron rendezett Európa Liga-selejtező után kitűnő minősítést kapott az UEFA-tól. A részletekről David Rechnitzer, a Vidi nemzetközi kommunikációjáért felelős munkatársa mesélt.
David Rechnitzer számtalan esetben kísért Magyarországra érkező UEFA-delegáltat, nem csak klubunknál, hanem a magyar válogatott, a női, a futsal vagy az U21-es válogatott mellett is. Megkérdeztük, milyen tapasztalatokat gyűjtöttek Székesfehérváron az UEFA munkatársai a Slovan illetve a Gent elleni Európa Liga-selejtező előtt, közben és után. Interjú.
Hogy kell elképzelni egy nemzetközi mérkőzést ellenőri szempontból, hányan érkeznek például az UEFA-tól?
Az Európa Liga selejtező szakaszában minden mérkőzésre két ellenőr érkezik. Egy aki kifejezetten a játékvezetők ténykedését figyeli és egy, aki az egész mérkőzés lebonyolításának felügyeletét végzi. Ez utóbbi kalauzolása és segítése az én feladatom. Hogy ki lesz személy szerint az ellenőr, azt az adott mérkőzés előtt egy héttel tudjuk meg.
Egy nappal korábban érkezik a helyszínre az ellenőr, mivel telik a meccset megelőző időszak?
Nézzünk egy konkrét példát, mondjuk a két héttel ezelőtti Slovan elleni visszavágót. A meccs ugye csütörtökön volt, tehát szerda délután érkezett Budapestre az UEFA munkatársa. A repülőtérről a hotelbe mentünk, majd a Sóstói Stadionba, ahol a vendégcsapat edzéséig mindent megvizsgált. Pontosabban nem mindent, hiszen májusban járt UEFA-delegált Székesfehérváron, akinek a beszámolóját olvasta, tehát tisztában volt vele, hogy nagyjából mire számíthat Sóstón. A vendégcsapat edzésének első 15-20 percét hivatalból megnézi, és végigkérdezi őket, rendben találnak-e mindent, van-e panaszuk, stb. A nap végén küld egy úgynevezett "flash report-ot" (gyorsjelentést) az UEFA-nak az addigi tapasztalatairól, és ha ebben bármi olyat ír, ami befolyásolhatja a mérkőzés zökkenőmentes megrendezését (időjárás, szurkolók), akkor tanácsot kap a központtól a továbbiakat illetően.
Elérkeztünk a meccs napjához, mi történik akkor?
A mérkőzés napján délelőtt 10 órakor érkezünk a stadionba, ellenőrzi a pályát, a hálókat, a zászlókat, a vonalakat, a hordágyak meglétét, szóval mindent. Nagyjából 10.30-kor kezdődik a technikai meeting, ahol mindenki, akinek köze van az aktuális meccshez, tehát a két klub képviselői, a játékvezetők, az ellenőrök, a mentősök, a rendőrök, a katasztrófavédelem munkatársai egy utolsó megbeszélést tartanak és végigmennek az egész nap teendőin. Következik a hivatalos ebéd, majd délutáni pihenés. Este hat óra körül rendőri felvezetéssel elindulunk a stadionba, ahol körbemegy és megvizsgálja a pálya biztonsági állapotát, az elsősegélyhelyet, a beengedő kapukat. 75 perccel a kezdés előtt ellenőrzi az igazolásokat, majd a VIP-részről nézzük végig a mérkőzést. A találkozó lefújása után kötetlen vacsora következik, aminek az elején az ellenőr és a négy játékvezető megbeszélik a történteket, természetesen külön a többi résztvevőtől. Ez 15-20 percig szokott tartani, majd utána együtt fogyasztjuk el a vacsorát. A rövid éjszakai pihenő után reggel utazik el az ellenőr, egy héten belül pedig megkapjuk a hivatalos értékelést az UEFA-tól.
Ami kitűnő volt legutóbb is. Kifejtenéd kicsit bővebben, hogy mit jelent ez a minősítés?
Így van, mindkét Európa Liga mérkőzés után - csakúgy mint tavaly a Bajnokok Ligája-selejtező után - a legmagasabb osztályzatot, azaz kitűnőt kapott a klub. A biztonság és a szervezés egyaránt kiemelkedő volt Székesfehérváron, ami sokszor még nálunk nagyobb csapatoknál sem így van. Az egész backoffice profin tette a dolgát és ami még nagyon fontos, a hozzáállás példaértékű volt a klub részéről, és ezt határozottan értékelték az UEFA-nál.
Van valami olyan érdekesség, amit nagy valószínűség szerint nem tud az átlagember egy UEFA-ellenőr mindennapjairól?
Természetesen nem lehet azonos nemzetiségű egyik csapattal sem, de ami ennél talán érdekesebb és kevesebben tudják, hogy az UEFA-ellenőröknek előírás a repülővel való közlekedés. Attól függetlenül, hogy mondjuk autóval sokkal közelebb lenne az úti céljához, kötelező repülővel mennie.
Ugyanakkor a "Balu" becenévre hallgató fiatal játékos mindent megtesz azért, hogy éljen a helyzetével.
A Pécs elleni találkozóval kapcsolatos összes tudnivalót megtalálja cikkünkben.
Fiatal támadónk még februárban szenvedett súlyos sérülést. Szerda délután a Vidi II edzőmeccsén 45 percet játszott.
Az UEFA hivatalos honlapján megjelent cikkben EL-ellenfelünk vezetőedzője és két játékosa beszélt a párharcról. Kiemelték, továbbra is a Vidi az esélyes, de bármi megtörténhet 90 perc alatt.
Az Európa Liga elődjének számító UEFA-kupában 28 évvel ezelőtt, szintén november 8-án játszottunk nagyon fontos mérkőzést, akkor a Paris St. Germain ellen. És nyertünk!
A közelgő Európa Liga szereplés apropóján tett látogatást Sóstón, és elégedetten távozott.