hu en
2011. November 22. 13:46  -  Somos Zoltán
Alves a duplán triplázóink között

A Vidi-mesterhármasok története nagyszerű emléket állít megannyi kiváló csatárunknak.

Amikor a brazil gólkirály a Siófok ellen bevágta harmadik gólját, a klubtörténet újabb fejezetében követelt helyet magának. Már nemcsak ő a legeredményesebb légiósunk, nemcsak a Vidi gólkirályainak szűk körében szerepel - második mesterhármasával a Videoton FC színeiben kétszer is triplázni tudó csatárok táborát bővítette ötről hatfősre. Bár az egyszeri mesterhármassal büszkélkedő Vidi-csatárok társasága is a klub történetének összes nagy góllövőjét magában foglalja, csak kevesen voltak olyan szerencsések, hogy többször összejöjjön nekik a világon mindenhol megsüvegelt csatárbravúr.

A hatok tábora

Hogy megtudjuk, kik voltak a triplázásban ennyire kiváló fehérváriak, kezdjük az elején: a Videoton első mesterhármasát 1970. június 7-én jegyezhettük fel, ekkor Wollek Tibor mattolta a Haladás kapusát. Ja, nem háromszor - négyszer! A mesternégyes (amihez a ragyogó, tankszerű csatárnak röpke 21 percre volt szüksége!) magában foglalja a mesterhármast, így Wollek az első fehérvári triplázó. És ő az, akinek a dupla-tripla is elsőként jött össze, hiszen bő három évvel később mesterhármasával vertük a Dózsát (3-2). Szalmásy Tamás 1972-ben és '75-ben keserítette a Salgótarján és a Tatabánya kapusát. A Vidi legeredményesebb csatára, Szabó József hármat rúgott a MÁV Előrének négy évvel Wollek második mesterhármasa után, hogy újabb öt és fél év elteltével megtegye ezt a Zalaegerszeggel is...

Tíz év telt el, mire megint képes volt valaki a bravúrra, Sallói István a változatosság kedvéért szintén az Újpestnek rúgta második mesterhármasát 1993-ban (4-1). Az elsőt egy évvel korábban jegyezte, a Veszprém ellen (5-0). Csak öt hónapot kellett várni Sallói ismétlését követően, hogy meglegyen az ötödik Vidi-csatár, aki kétszer is mesterhármast ér el, egy máig emlékezetes, Ferencváros elleni 3-1 alkalmával minden gólunkat Horváth Ferenc szerezte. Ez 1993 novemberében történt (Ferike előző triplája másfél évvel korábbi, a Haladást szomorította vele) - azóta pedig csak most bővült az elit klub. André Alves a Siófok ellen második mesterhármasával belépett, ráadásul elmondhatja magáról, amit Salló is: két triplája között egyetlen Vidi-játékos sem tudott ilyet felmutatni. Másképpen: André 2009-es, Vasas elleni mesterhármasa óta vártunk az újabb piros-kék triplázásra.

Mindenki, akire nagy csatárként emlékszünk

A Videoton FC 1968 óta csupán kétszer egy évre megszakadó élvonalbeli történetének 26. mesterhármasa volt a szombati, az elkövetők névsora a fentiekkel együtt igen veretes, tulajdonképpen nincs olyan csatár vagy éppen gólerősnek ismert középpályás, akit ne lenne rajta ezen a listán. Szóval, a "hatok" mellett egy-egy mesterhármas jegyzett Karsai, Nagy II, Májer, Burcsa, Tieber, Nagy Tibor, Novath, Jován, Petres, Csucsánszky, Kuntics, Takács L., Vancsa, Vujovics. A klub történetét jól ismerők, vagy személyes emlékek alapján a régebbi meccsre járók pontosan tudják, közülük ketten Wollek Tiborral együtt dicsekedhetnek: háromról négyre is jutottak! Jován Róbert és Zoran Kuntics igazából nem mesterhármast, hanem mesternégyest jegyzett - már ha ismeri ezt a kifejezést  terminológia. 

Ha már Jován: a Dunaújváros elleni 4-1 (1988) minden Vidi-gólját szerző csatárunk a legendás Kaszás-csapat egyik ifjú titánjaként alkotott váratlanul maradandót, és ez volt az a Vidi, amelynek gólerős futballjába szinte kódolva volt az egyéni bravúr is. Abban a szezonban ugyanis Petres és Csucsánszky is eljutott egy-egy mesterhármasig. De nem ez a fehérvári csúcs: 1977 őszén a futball istenének ujja alighanem a Sóstói stadionra mutatott, mert valami egészen elképesztő dolog történt. 42 nap alatt ezek az eredmények születtek: Videoton - Haladás 6-0, - Dunaújváros 5-3, Újpesti Dózsa 6-4, MÁV Előre 5-2 - és ebben a meccssorrendben Májer, Burcsa, Tieber és Szabó is mesterhármast szerzett! Megkockáztatható: nem nagyon lesz még egy ilyen szériánk...

Hamar munka is lehet jó

A véletlen játékánál nem több, de azért jegyezzük meg: a szombathelyieknek van leginkább félnivalójuk, ha a fehérvári mesterhármasokból indulunk ki, hiszen a huszonhatból négyszer a Haladás volt a kárvallott. De három jutott a Dunaújvárosnak és, hogy a főváros se maradjon ki a szórásból, az Újpestnek is.
Rengeteg nagy meccs, nagy pillanat idézhető fel mindezek kapcsán, André Alves, aki legutóbbi mestermunkáját három perc alatt lőtt két góllal tette teljessé, igazán büszke lehet, jeles társaságba került. Apropó, tudják, mennyi idő kell egy mesterhármashoz? Nem sok. Petres Tamás a Kaszás-csapat gólkirálya 23 perc alatt rúgott hármat az MTK-nak '88-ban, de ezzel dobogón sincs egy ilyen fehérvári rangsorban. Vancsa Miklós elrejtett egy klasszikus mesterhármast a Tiszakécske 8-0-ás kiütése forgatókönyvében, mindössze 17 perc alatt, 1997-ben. Wollek bevezetőben felidézett mesternégyeséből az első három gól 13 perc alatt született. Még ennél is kevesebb kellett Tieber Lacinak, aki a legendás, Dózsa elleni 6-4 alkalmával 12 perc alatt vágott hármat a liláknak!
És ezzel majdnem kétszer annyi időre volt szüksége, mint Szalmásynak a maga remekművéhez: 1975-ben a Tatabánya ellen a 81. percben kezdte és a 88.-ban befejezte a mesterhármast. Mit mondjunk? Rákészült, de aztán nem vacakolt.

Fehérvár FC - Minden jog fenntartva
A webhely cookie-k segítségével nyújtja a szolgáltatásokat, szabja személyre a hirdetéseket és elemzi a forgalmat. Emellett a felhasználási adatokhoz a Google is hozzáférhet. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát. További részletek