hu en
2011. Január 24. 14:55
Bóják, gumikötelek és gátak ura

2009 nyara óta, a háttérben meghúzódva, heti egy alkalommal dolgozik a csapat mellett Gyimes Zsolt, aki a koordinációs edzéseket vezeti.

     
   
  Heti egyszer, felkészülési időben kétszer jön Fehérvárra  
     

A stafétát Sztipics Lászlótól vette át, aki 2008 őszén, a Vidi első koordinációs edzőjeként kezdte meg a munkát együttesünk mellett. Gyimes Zsolt előtt nem volt ismeretlen a csapat, hiszen Sztipics tanár úr 1994 óta szobatársa a Testnevelési Egyetem egyik tanárijában.

+ Hivatalosan koordinációs edzőként alkalmaz a Videoton, de a munkámban vastagon benne van a gyorserő-, a dinamikuserő fejlesztés, azaz ilyen értelemben a kondicionálás is. Ha röviden akarnám összefoglalni, a koordinációs edző feladata a csapat futótechnikájának a fejlesztése. Ilyen jellegű foglalkozásokat felkészülési időszakban általában hetente kétszer, bajnoki idényben hetente egyszer tartok Fehérváron. A fejlesztés lényege, hogy a térdlendítések mértéke, az ellépőerő, a karmunka, a törzs helyzete mind atlétikus legyen. A labdarúgás ma már egyre inkább atléta specifikus. Ha megnézzük a korszerű, nyugati futballistákat, láthatjuk, hogy borzasztóan jó atlétikus képességekkel rendelkeznek. A jelenségre Magyarországon is felfigyeltek már évtizedekkel korábban, de csak mára kezd beérni ez az irány: nálunk is egyre több koordinációs edző – többnyire egyébként atlétaedzőkről van szó - dolgozik a futballban. Az én sportágamban, az atlétikában, nyilván alaphelyzet az atlétikai képességek fejlesztése, míg a futballban természetesen a labdás tréningek kapják a nagyobb hangsúlyt. Ám rájöttek arra, hogy a közbülső időket érdemes kitölteni atlétika specifikus anyaggal. A koordinációs fejlesztéssel foglalkozó csapatok erősebbek, dinamikusabbak, gyorsabbak és jobb az állóképességük is, mindez pedig egyértelműen hozzájárul az eredményességhez. A gyakorlatok persze általánosak, nem pedig egyénre szabottak, de olyanok, amelyek mindenkire kedvező hatással vannak.

- Hogyan fogadják ezeket az edzéseket a játékosok: mennyire veszik komolyan és milyen intenzitással dolgoznak?

+ Semmi panaszom nincs rájuk, tisztességgel, rendesen, becsülettel végzik a feladatokat. A felcsúti fiataloknál, akikkel szintén dolgozom, időnként vannak fegyelmezettségi és hozzáállásbeli gondok, de a felnőttek profi módjára csinálják a feladatokat.

- Jöjjenek most a konkrétumok. Pontosan milyenfajta gyakorlatokat végeztek a koordinációs edzéseken belül?

+ Két részre oszthatók a feladatok. Amikor alacsony gátakkal dolgozunk, az a futótechnikát fejleszti, vagyis szabályozza a sarok-, és térdlendítést, illetve a lépéshosszt. Magyarul, atletikusabb futást követelnek meg a játékosoktól a gátak, amelyek nélkül szabadabb lenne a mozgás. A magasabb gátak, zsámolyok, bóják fölötti szökdelés és a gumikötél tartásában végzett váltakozó gyorsaságú helyben futás a dinamikus láberőt hivatott fejleszteni. Tulajdonképpen ez a két fő profilja a munkámnak. Létezik még a „létrázás” – egy fektetett létraformán történő átfutás -, amely a lépésfrekvenciát növeli, azt követeli a játékostól, hogy szűk helyen gyorsan tegye le a lábát.

     
   
  Létrázás  
     

- Van-e olyan, amit a focistákkal való munka során tanultál és amit egyetemi oktatóként, illetve gyakorló atléta edzőként hasznosítani tudtál?

+ Van bizony, nem is kevés. Egy konkrétumot ki is emelek: az atlétáimnál is elkezdtem alkalmazni a gátas gyakorlatokat, aminek köszönhetően komoly sikereket könyvelhetünk el. Ugyanakkor rengeteget tanultam a szervezettség terén is. Az edzések nálunk, atlétáknál lezserebbek és szabadabb folyásúak, azt is mondhatnám, időnként fegyelmezetlenebbek, mint a focistáknál. Az atlétika persze egyéni sportág, amely egyénekről, sőt egyéniségekről szól, ahol mindenki végzi a maga dolgát. A Vidinél viszont megtanultam, hogy lehet szervezettebben és fegyelmezettebben dolgozni.

- Egy futballistákkal is dolgozó atlétaedző néz-e focit a televízióban, netán jár-e meccsekre?

+ Annak idején, amikor még Tatabányán laktam, rendszeresen kijártam, „Hajrá Bányász!” felkiáltással, ám később, az egyetemi évek alatt kevésbé követtem nyomon a honi labdarúgás eseményeit. Amióta azonban a Videotonnal dolgozom, minden alkalommal ott ülök a tévé előtt, ha játszik a csapat és bizony a családnak tolerálnia kell, hogy ilyenkor nem látok és nem hallok.
 

     
  A tatabányai származású Gyimes Zsolt középtávfutó atlétaként 800 méteren válogatottságig jutott. A gimnáziumot követően a Testnevelési Egyetemen folytatta tanulmányait, az egyetemi évek alatt vált belőle igazán jó futó. Miután megszerezte diplomáját, két évig egy általános iskolában tanított testnevelést, majd 1994-ben visszakerült az egyetemre, az atlétikai tanszékre, ahol tanársegédként kezdett el dolgozni. A szakmai ranglétrán azóta sokat emelkedett – 2004-ben doktori fokozatot szerzett, jelenleg docens. Mindemellett gyakorló középtávfutó edző az TFSE-nél, ahol többek között tanítványa a többszörös magyar bajnok, válogatott, VB elődöntős Kazi Tamás – aki egyébként labdarúgóként kezdte…  
     

Fehérvár FC - Minden jog fenntartva
A webhely cookie-k segítségével nyújtja a szolgáltatásokat, szabja személyre a hirdetéseket és elemzi a forgalmat. Emellett a felhasználási adatokhoz a Google is hozzáférhet. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát. További részletek